S.R.D. KAVANOZLARI ( ŞİŞELERİ )
ANASAYFA

Çanakkale savaş alanlarında dolaşanlar bilirler. Üzerinde S.R.D yazılı kahverengi ve bej renkli seramik kavanoz parçalarına sık sık rastlanır. Bu kavanozlardan Istanbul Cukurcuma antikacılarında bütün olarak bulmak mümkündür.

Bunlar İngiltere'de Gibbs&Cunning şirketi tarafından 1847 ve 1930 arasında üretilmiş Rom şişeleriydi ve Arap çöllerinden Çanakkale savaşlarına ve Avrupa'da 1.Dünya savaşı Batı Cephesi ne kadar İngilizlerin katıldığı bütün savaşlarda bu rom şişeleri de İngiliz birlikleri ile birlikte bulundu.Standart olanları içinde yaklaşık 4 litre Rom bulunuyordu

S.R.D harfleri "Supply Reserve Depot" anlamını taşıyordu. S.R.D. İngiltere'deki bütün askeri şişelerin depolandığı ve dağıtıldığı deponun adıydı. Bu şişelere sadece Rom konduğunu söylemek de yanlıştır.Asit, yağ hatta mürekkep konduğu da olmuştur. Savaş alanlarında da içlerindeki asıl muhteviyatı tükendikten sonra daha çok su depolamak için kullanılmışlardır.

İngiliz askerleri bu şişelerin üzerindeki harfleri esas alarak birçok alaycı isimler üretmişlerdirç Bunlardan birkaçı şunlardır:Rom Department Service,service Rum Diluted ,Seldom Reaches Destination .